Nyheter

Vi har nyligen samarbetat med en av våra kunder för att förbättra prestandan hos överdelarna på deras stålskänkar. Den tidigare praxisen med en överdel bestående av slammassa och låstegel har nu ersatts med en lösning av gjutmassa.

Utvecklingsarbetet som utgick från kundens behov inleddes med en kartläggning av önskemålen, kraven och begränsningarna. Därefter planerade vi ett lösningsförslag, där den största utmaningen var att förverkliga en fungerande och hållbar formlösning. När vårt förslag hade godkänts började tillverkningen av formen och förberedelserna inför testperioden.

Det första testet av de gjutna överdelarna gjordes för precis ett år sedan, varefter de etablerades som en verksamhetsmodell. Den nya praxisen har fungerat bättre än tidigare och kunden har varit mycket nöjd med den. Den gjutna överdelen förblir bättre skyddad under drift, vilket har minskat behovet av metallarbeten på exempelvis tegelstöden. Det har också blivit lättare att ta bort stålrester från skänken vid drift, eftersom risken för att de översta tegelstenarna lossnar har minskat avsevärt. I murningsskedet går det enkelt och smidigt att slutföra skänkens överdel eftersom gjutmassan låser tegelstenarna ordentligt på plats. Prestandan kan utvecklas ytterligare och därför försöker vi genom tester hitta ett material som fungerar som önskat, men som inte är av ”för bra kvalitet” som skulle öka kostnaderna.

Tillsammans med kunden lyckades vi alltså hitta en lösning som håller skänkarnas överdelar i bättre skick och eliminerar en av de faktorer som leder till att foderlivslängden tar slut i förtid, nämligen att tegelstenarna lossnar vid borttagningen av stålrester.

Vi kan även planera liknande lösningar för andra objekt! Om du blev intresserad och vill höra mer om detta, kontakta våra ingenjörer inom teknisk support. Kontaktuppgifter finns på vår webbplats.

Beställ nyhetsbrevet

*” anger obligatoriska fält

Namn*








Better with Betker.